18.5 C
Berne
lundi 15/04/2024

AI / Zviceranët janë kritikë ndaj Inteligjencës artificiale në gazetari

Gjenevë, 30 tetor -Ndërsa mediat po përdorin gjithnjë e më shumë inteligjencën artificiale për të prodhuar përmbajtje, një studim nga Universiteti i Cyrihut zbulon se popullata zvicerane është mjaft ngurruese ndaj kësaj ideje, njfton gazeta zvicerane ne shqip le Canton27.ch 

Popullsia zvicerane nguron në lidhje me përdorimin e inteligjencës artificiale (AI) në prodhimin e lajmeve. Aktualisht, zviceranët hezitojnë të përdorin dhe paguajnë për informacionin e prodhuar nga AI, sipas një studimi të Cyrihut. Kompanitë e medias po përdorin gjithnjë e më shumë inteligjencën artificiale për të prodhuar përmbajtje lajmesh, kujtoi të hënën Qendra për Kërkime të Audiencës dhe Shoqërisë (fög) në Universitetin e Cyrihut.

Lansimi i AI gjenerative të tipit ChatGPT i ka dhënë një shtysë të re këtij zhvillimi. Sipas anketës fög, vetëm një e treta (29%) e të pyeturve do të lexonin kontributet e shkruara tërësisht nga AI. Nga ana tjetër, 84% e tyre do të lexonin tekste të shkruara nga gazetarët pa përdorimin e AI.

Të anketuarit e imagjinojnë më lehtë veten duke lexuar artikuj të krijuar nga AI mbi motin, sportet, çmimet e aksioneve dhe të famshëm. Pranimi është dukshëm më i ulët për artikujt kushtuar politikës, ekonomisë, shkencës ose kulturës.

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...