20.8 C
Berne
dimanche 26/05/2024

Administrata Federale e Zvicrës ishte objekt i një sulmi kompjuterik

Bernë, 12 qershor -Njësia « NoName » synoi faqet zyrtare të administratës, si FedPol, të hënën në mëngjes në një sulm kibernetik. Disa faqe interneti të administratës federale u paralizuan ose janë paralizuar nga një sulm kibernetik të hënën në mëngjes. Subjekti « NoName », i cili gjithashtu synoi faqen e parlamentit javën e kaluar, qëndron pas këtij sulmi DDoS, njfton ATS, transmeton gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch

« Specialistët nga administrata federale e vunë re shpejt sulmin dhe po ndërmarrin hapa për të rivendosur aksesin e faqeve të internetit dhe aplikacioneve sa më shpejt të jetë e mundur, » tha Departamenti Federal i Financave në një deklaratë të hënën në mëngjes.

Vendet e FedPol apo edhe Zyra Federale e Doganave dhe Sigurisë Kufitare (OFDF) ishin dukshëm të paarritshme gjatë gjithë mëngjesit.

« Pa emer »
Sulmi u mor përsipër në internet nga grupi « NoName ». Ky i fundit besohet se qëndron edhe pas sulmit në uebsajtin e parlamentit, të bërë publik javën e kaluar.

Sulmi i mohimit të shërbimit (DDoS) konsiston në mbingarkimin e faqeve të internetit dhe aplikacioneve me kërkesa të synuara, në mënyrë që ato të mos jenë më të aksesueshme. Megjithatë, asnjë e dhënë nuk humbet në këtë proces.

Qendra “analizon sulmin me shërbimet administrative përkatëse dhe përcakton masat e duhura”, nënvizojnë autoritetet të cilat specifikojnë se në sulmet DDoS nuk humbet asnjë e dhënë.

Hakerë të tjerë
Në fillim të qershorit, autoritetet thanë se po hetonin një tjetër sulm kibernetik kundër një ofruesi shërbimi, klientët e të cilit përfshijnë shumë departamente të administratës federale dhe kantonale, duke përfshirë ushtrinë dhe policinë federale.

Sulmi nga grupi i hakerëve PLAY kishte në shënjestër Xplain AG, një kompani zvicerane e specializuar në zgjidhjet e IT në fushën e sigurisë së vendit.

Në këtë rast, ishte një sulm ransomware në të cilin hakerët kodojnë të dhënat kompjuterike të viktimës së tyre dhe i bëjnë ato të aksesueshme vetëm kundër një shpërblimi. PLAY kishte nxjerrë disa nga të dhënat e vjedhura për të rritur presionin.

Drejtori i Xplain, Andreas Löwinger i tha AFP se kompania nuk kishte bërë asnjë kontakt me hakerët dhe po refuzonte të paguante një shpërblim.

Së fundmi, dy media zvicerane, CH Media dhe NZZ, ishin vënë në shënjestër të PLAY.

Derniers articles