1.4 C
Berne
jeudi 30/11/2023

Adami, një ukrainas i vogël, sapo ka treguar majën e hundës në Gjenevë. Gjyshja Aisha e kenaqur me nipin dhe tri mbesat: Fatimen, Camilën dhe Ikhsanën

Gjenevë, 23 shkurt –Adami është vetëm një muaj e gjysmë. Ai e drejtoi majën e hundës së tij shumë të bukur tek HUG në fund të vitit të kaluar. Ai është krenaria e prindërve të tij Emire dhe Vilor.

Vilor, Emire dhe Adami duke u larguar nga materniteti

Camila et Ikhsana jouent à cache-cacheNë këtë të mërkurë me diell, është Aïche, gjyshja e vogëlushit, që na mirëpret në dhomën e familjes. Surpriza: Ademi ka tre motra, gjallëria dhe lozonja e të cilave janë të pashoqe! Fatimja, më e madhja, është 7 vjeç e gjysmë; ajo pasohet nga Camila (6 vjeç e gjysmë) dhe Ikhsana (pothuajse 5 vjeç). Të tre vajzat kanë zbutur të gjitha cepat e qendrës ku po qëndrojnë, duke luajtur fshehurazi në dushe, poshtë divaneve apo edhe pas bimëve të gjelbra që ndriçojnë vendin. Ditët e tjera të javës ata mësojnë frëngjisht në shkollën e lagjes ku tashmë kanë krijuar miqësi.

Një e ardhme për të ndërtuar

Siç na shpjegon Aïche në frëngjisht shumë të mirë – ajo ka mësuar gjuhën e Molierit në Uzbekistan, prej nga është, si dhe në Ukrainë – familja e ardhur së fundmi në Gjenevë jeton nga dita në ditë. Natyrisht, ajo shpreson që paqja të kthehet në Ukrainë në mënyrë që ajo të kthehet në shtëpi. Por ndërkohë, ajo përpiqet të përshtatet sa më mirë: puna, apartamenti. Gjithçka duhet rindërtuar… /HG – GjenevëDe gauche à droite : Fatima, Adam et Emire, Ikhsana, Aïche et Camila

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...