7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Abou Walaa « truri » i grupit terrorist (ISIS) në Gjermani kishte mik dhe bashkepunëtor serbin Boban Simeonovic

Berlin, 24 shkurt -Ahmad Abdulaziz Abdullah Abdullah, alias « Abu Walaa », është gjykuar për më shumë se tre vjet në Celle (Gjermania veriore), së bashku me katër bashkëpunëtorë të dyshuar, në një gjyq të gjatë të rrethuar nga një sistem drastik i sigurisë, njfton gazeta zvcerane Le canton27.ch, duke ju referuar buirmve te policise dhe ministrise publike gjeermane

Ai paraqitet si « truri » i grupit të Shtetit Islamik në Gjermani: predikuesi iraken « Abu Walaa » përballet me njëmbëdhjetë vjet burg të Mërkurën për radikalizimin e të rinjve dhe udhëheqjen e një rrjeti xhihadist.

Koha për vendim për dyshimin e « organizatorit » të ISIS

Ai akuzohet për përkatësi në ISIS dhe mbështetjen e kësaj « organizate të huaj terroriste ». Dënime nga të katër deri në njëmbëdhjetë vjet burg ishin të nevojshme kundër të pandehurve. Avokati i të pandehurit kryesor deklaroi pafajësinë.

« Abu Walaa » ishte, sipas prokurorisë, « përfaqësuesi në Gjermani » i Shtetit Islamik duke mbajtur « kontakte të drejtpërdrejta » me udhëheqësit e grupit, si dhe « trurin e rrjetit » i cili dërgoi luftëtarë vullnetarë nga Gjermania në Siri ose Irak.

Për prokurorinë, Abu Walaa krijoi një kompani të vërtetë rekrutimi në xhaminë e tij në Hildesheim (Saksonia e Ulët). Të paktën tetë persona, « kryesisht njerëz të rinj », sipas prokurorisë, u larguan, përfshirë vëllezërit binjakë gjermanë që kryen një bombë të përgjakshme vetëvrasëse në Irak në 2015.

I pandehuri kryesor mbërriti në Gjermani si azilkërkues në 2001 dhe u arrestua në nëntor 2016 pas një hetimi të gjatë të inteligjencës së brendshme. Shumë i kujdesshëm dhe i matur, ai u mbiquajt « predikuesi pa fytyrë », sepse predikimi i tij në internet, shumë i shikuar në xhihadosferë, nuk e tregoi kurrë ballë për ballë. Ai akuzohet gjithashtu për predikimin e xhihadit në xhaminë tani të mbyllur Hildesheim.

Midis atyre që frekuentuan grupin është të paktën një nga tre adoleshentët që, në moshën 16 vjeç, bombarduan në Prill 2016 në një tempull Sik në Gjermani, duke plagosur tre burra, një seriozisht. Të gjithë u dënuan me burg në mars 2017.

Përveç kësaj, Anis Amri, tuniziani përgjegjës për sulmin me kamion në tregun e Krishtlindjeve të Berlinit (12 të vdekur në dhjetor 2016), duket se ka frekuentuar këtë rrjet dhe ka pasur kontakte me një nga të bashkë-akuzuarit, gjermano-serb Boban Simeonovic (37) një inxhinier kimik, te cilet ishin takuar në një shkollë islamike në Dortmund, ka shkruar gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch duke ju referuar burimete tre sherbimeve antiterroriste ne Gjermani.

Ndërsa terrorizmi i ekstremit të djathtë është ngritur në ballë të kërcënimeve ndaj sigurisë gjermane, mjegullnaja xhihadiste mbetet aktive atje. Tre vëllezër sirianë, të dyshuar për planifikimin e sulmeve shpërthyese, u arrestuan në fillim të shkurtit në Gjermani dhe Danimarkë.

Azilkërkuesi tunizian, i vrarë gjatë fluturimit për në Itali nga policia, gjithashtu ndoqi një xhami të Berlinit e njohur për lidhjet e saj me xhihadizmin dhe ku Abu Walaa kishte mundësinë të predikonte. Sidoqoftë, kontakti i drejtpërdrejtë midis dy burrave nuk u vendos kurrë.

Prokuroria u mbështet kryesisht në dëshminë e një informatori të brendshëm gjerman të inteligjencës, i cili për muaj të tërë mblodhi të dhëna dhe prova kundër predikuesit Irakian. Nga frika për jetën e tij, ky dëshmitar i prokurorisë u përjashtua nga dëshmia në gjykatë. Një tjetër informator kryesor, një luftëtar i zhgënjyer xhihadist, duke u kthyer nga ish-territoret e ISIS, gjithashtu pranoi të bashkëpunojë dhe të tregojë se si rrjeti i Abu Walaa e dërgoi atë përmes Brukselit dhe Turqisë.

Por për avokatin e Abu Walaa, Peter Krieger, akuzat bazohen në deklaratat e një dëshmitari të pabesueshëm, tashmë të dënuar si anëtar i ISIS. « Dëshmitari kryesor është një mashtrues, » ai humbi durimin në seancë.

Që nga viti 2009, autoritetet gjermane kanë prishur 17 sulme të tilla në tentativë, shumica e të cilave që nga sulmi i vitit 2016, sipas Ministrisë së Brendshme. Numri i islamikëve të konsideruar të rrezikshëm në Gjermani është rritur pesë herë që nga viti 2013, duke qëndruar aktualisht në 615, sipas Ministrisë së Brendshme. Ajo e Salafistëve vlerësohet rreth 11,000, dy herë më shumë sesa në 2013.

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...