0.6 C
Berne
mercredi 7/12/2022

Presheva ka kërkuar nga Prishtina të hapë konzulatë e jo «zyre humanitare»!

Preshevë, 1 tetor -Nese qeveria Hoti e konsideron Kosoven shtet, duhet qe ne Preshevë te hape jo zyre humanitare, te ashtuquajtur « zyra asistence » por konsulate, sikur Franca qe ka ne Gjenevë.

Nga gazetarja jone A.L. 

Qeveria Hoti dje ka thëne se «ka marrur vendim» por ende se ka hapur themelimin e Zyrës për ofrimin e asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës. Vendime dhe rezoluta te tilla deri tash qeverite e Kosoves te prira nga Hashim Thaci dhe Isa Mustafa deri sot ka nderrmarur se paku 10 te tilla, por asnjerin fatkeqesiht nuk jane realizuar deri tash, sikur qe Serbia nuk ka realizuar vendimet e Brukeslit ne dialogun me Kosovën.

Keto vendim qeverite e mehershme i ndermoren ne prag te zgjedhjeve per te bere fushate. Kurse Qeveria Hoti ndermori ket vendim «per te shpetuar» ne prag te renies se saj!, ka shkruar sot gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe «Le Canton27.ch

Delegacioni maratonik nga Presheva n’Qylyme te Dulla …

Nese Serbia ka konsultata ne Shqiperi e Maqedoni apo ne Hungari e Rumnai ku ka nje pakice serbe, pse t’mos kete edhe Kosova konsulate ne Lginene Presheves?! Sa pe rket pe rghapjesn e e kesaj zyrare, siq po e quajne «zyre per asistence» gjason t ejete mes hume humniatre, qe ne Luginene Pehsves dhe en Zvcer zyrta te tilla jane se pakau 20 sish?!

«Musliu: Kërkojmë nga Qveria e Kosovës hapjen e Konsulatës në Preshevë ose Bujanoc» ishte ky titulli i mediave kosovare para tri vitesh sa ishte gjalle lideri i Lugines se Prehsves Jonuz Musliu, njherit kyretar i Kuvendit Komunal te Bujanocit dhe ish-drejtor politik i SHP te UCPMB-së.
Zoti Musliu kishte thene se “eshte koha e fundit qe insitucionet e Kosovës te kene qaje me serioze me shqiptaret entikë ne Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë”.

Madje sipas z.Musliu “Kur Serbia ka ministrinë e vet për minoritete në Kosovë, pse edhe Lugina të mos e ketë një minsitër të vetin në Kosovë”.
Per ketë iniciative, kërkese nga Lugina e perrahur nga popullata shqipare dhe mediat ne Kosovë per te hapur konsulate ne Presheve apo Bujanoc dridhen Serbine, kur shkruhajten ne ballina te gazetave te Beogradit se «Lideri nga Lugina e Presheves Jonuz Musliu po këron hapjen e nje konsulate ne Presheve apo Bujanoc» (Lider Presevske doline JONUZ MUSLIU traži KONZULAT KOSOVA u Presevo ili Bujanovac!)

Per ket vendim te qeverise Hoti per hapjen e kesaj te ashtuquajtur «zyre asistence» e cila ende nuk eshte hapur. Per dallim nga vendimet e zhurmshme te qeverite te Hashim Thaqit dhe Isa Mustafes alias Hotit te kujtojme veprimin direkt te Qeverise Kurti e cila pa kurrefare zhurme, pa palamerim as pa vendim drepërsedrejti aty per aty dhuroi gjysem milioni euro per vellezërit e tyre ne Luginen e Presheves.

Pra, Presheva nuk ka kerkuar nga Qeveria e Kosovës «zyre humanitare», por konsalatë! «Shqiptaret e Lugines se Presheves nuk luftuan, nuk cliruan Kosoven per te hapur zyra, por per bashkim me Kosoven ose per te hapur konsulate ne Preshevë..» kane thenë analistet dhe ish-luftetare te UCPMB-së për gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe «Le Canton27.ch»
Sidoqote nese eshte serioz ky vendim i Qeverisë, megjithete me mire se pa hiq, apo me mire bresher kur ska shi!

Jo vetem kaq, lideret e Presheves ne fillim te kesaj jave u pane tek qeveria e Kosovës. Shikuar nga numri i delegacionit me anetare maratonik qe nuk gjasonte nje vizite, por dicka me shume, si ne «Qylyme» te kryeministri i Hashimit dhe Ises, tek Avdullah Hoti.. Zoti kabull! Ky ishte delgacioni nnga Presheva pa asnje grua?!. Nese ka qene vertete ne qylime, sigurisht grate i paskan pas ne n’tjetren « sobë.. »

Shume bre kallabllak, nje autobus gjin, nga Lugina per mend, me ja prek Dulles brrylin, a thua muaren mesim nga delegacioni kosovar kur shkojne ne Bruksel apo Uashington nga 50 veta?! Mbaju Kosove mbaju po t’hanë për së gjalli!

Derniers articles

Zvicra humbi sepse injoruan portugezet, duke menduar se janë të dobët si serbët. Shaqiri dhe Xhaka kërkuan falje nga tifozët helvetik dhe...

 "T’mos harrojme se ndeshja e sontme ishte Zvicra me Portugalin, kurse me 2 dhjetor ishte ndeshja “Kosova” me Serbine!....", ka shkruar gazeta zvicerane ne...

Rama te ndal urgjent dhunen politike dhe fizike mbi lideret shqiptar?!

Shkruan: Jola HYSAJ Deklarimet në media të një sërë aktorësh kryesorë politikë që shprehen në një farë mënyre kundër aktit te dhunes ndaj kreut te...

Sonte në orën 20:00: Zvicra–Portugalia, ndeshje historike. Ne vijen e pare te « frontit » Shaqiri dhe Xhaka

Bernë, 6 dhjetor -Ky është një ndeshtje dhe rast historike! Zvicra mund të arrijë një çerekfinale të parë të Kupës së Botës që nga...

Dështon atentati i bandave te Edi Rames ndaj liderit te shqiptareve Sali Berisha. « Lirojeni agresorin, autori është ulur në samit », tha Berisha

Një person ende i pa identifikuar ka sulmuar Sali Berishën gjatë marshimit të tij në protestë. Ai menjëherë është neutralizuar nga truprojat. Ende nuk dihet...

Bandat kriminale te Edi Rames pergjakin samitin e BE-se ne Tiranë. Vuçiçi në Tirane, shqiptari vritet në burgun e Beogradit. Presidentja shqiptare dr.Vjosa...

Tiranë, 6 dhjetor Samiti BE-Ballkani Perëndimor sot u mbajt në ambientet e Pallatit të Kongreseve. Për mbarëvajtjen e tij, një pjesë e akseve rrugore janë...