7.5 C
Berne
vendredi 31/03/2023

Presheva ka kërkuar nga Prishtina të hapë konzulatë e jo «zyre humanitare»!

Preshevë, 1 tetor -Nese qeveria Hoti e konsideron Kosoven shtet, duhet qe ne Preshevë te hape jo zyre humanitare, te ashtuquajtur « zyra asistence » por konsulate, sikur Franca qe ka ne Gjenevë.

Nga gazetarja jone A.L. 

Qeveria Hoti dje ka thëne se «ka marrur vendim» por ende se ka hapur themelimin e Zyrës për ofrimin e asistencës për qytetarët e Luginës së Preshevës. Vendime dhe rezoluta te tilla deri tash qeverite e Kosoves te prira nga Hashim Thaci dhe Isa Mustafa deri sot ka nderrmarur se paku 10 te tilla, por asnjerin fatkeqesiht nuk jane realizuar deri tash, sikur qe Serbia nuk ka realizuar vendimet e Brukeslit ne dialogun me Kosovën.

Keto vendim qeverite e mehershme i ndermoren ne prag te zgjedhjeve per te bere fushate. Kurse Qeveria Hoti ndermori ket vendim «per te shpetuar» ne prag te renies se saj!, ka shkruar sot gazeta zvicerane ne gjuhen shqipe «Le Canton27.ch

Delegacioni maratonik nga Presheva n’Qylyme te Dulla …

Nese Serbia ka konsultata ne Shqiperi e Maqedoni apo ne Hungari e Rumnai ku ka nje pakice serbe, pse t’mos kete edhe Kosova konsulate ne Lginene Presheves?! Sa pe rket pe rghapjesn e e kesaj zyrare, siq po e quajne «zyre per asistence» gjason t ejete mes hume humniatre, qe ne Luginene Pehsves dhe en Zvcer zyrta te tilla jane se pakau 20 sish?!

«Musliu: Kërkojmë nga Qveria e Kosovës hapjen e Konsulatës në Preshevë ose Bujanoc» ishte ky titulli i mediave kosovare para tri vitesh sa ishte gjalle lideri i Lugines se Prehsves Jonuz Musliu, njherit kyretar i Kuvendit Komunal te Bujanocit dhe ish-drejtor politik i SHP te UCPMB-së.
Zoti Musliu kishte thene se “eshte koha e fundit qe insitucionet e Kosovës te kene qaje me serioze me shqiptaret entikë ne Medvegjë, Bujanoc dhe Preshevë”.

Madje sipas z.Musliu “Kur Serbia ka ministrinë e vet për minoritete në Kosovë, pse edhe Lugina të mos e ketë një minsitër të vetin në Kosovë”.
Per ketë iniciative, kërkese nga Lugina e perrahur nga popullata shqipare dhe mediat ne Kosovë per te hapur konsulate ne Presheve apo Bujanoc dridhen Serbine, kur shkruhajten ne ballina te gazetave te Beogradit se «Lideri nga Lugina e Presheves Jonuz Musliu po këron hapjen e nje konsulate ne Presheve apo Bujanoc» (Lider Presevske doline JONUZ MUSLIU traži KONZULAT KOSOVA u Presevo ili Bujanovac!)

Per ket vendim te qeverise Hoti per hapjen e kesaj te ashtuquajtur «zyre asistence» e cila ende nuk eshte hapur. Per dallim nga vendimet e zhurmshme te qeverite te Hashim Thaqit dhe Isa Mustafes alias Hotit te kujtojme veprimin direkt te Qeverise Kurti e cila pa kurrefare zhurme, pa palamerim as pa vendim drepërsedrejti aty per aty dhuroi gjysem milioni euro per vellezërit e tyre ne Luginen e Presheves.

Pra, Presheva nuk ka kerkuar nga Qeveria e Kosovës «zyre humanitare», por konsalatë! «Shqiptaret e Lugines se Presheves nuk luftuan, nuk cliruan Kosoven per te hapur zyra, por per bashkim me Kosoven ose per te hapur konsulate ne Preshevë..» kane thenë analistet dhe ish-luftetare te UCPMB-së për gazeten zvicerane ne gjuhen shqipe «Le Canton27.ch»
Sidoqote nese eshte serioz ky vendim i Qeverisë, megjithete me mire se pa hiq, apo me mire bresher kur ska shi!

Jo vetem kaq, lideret e Presheves ne fillim te kesaj jave u pane tek qeveria e Kosovës. Shikuar nga numri i delegacionit me anetare maratonik qe nuk gjasonte nje vizite, por dicka me shume, si ne «Qylyme» te kryeministri i Hashimit dhe Ises, tek Avdullah Hoti.. Zoti kabull! Ky ishte delgacioni nnga Presheva pa asnje grua?!. Nese ka qene vertete ne qylime, sigurisht grate i paskan pas ne n’tjetren « sobë.. »

Shume bre kallabllak, nje autobus gjin, nga Lugina per mend, me ja prek Dulles brrylin, a thua muaren mesim nga delegacioni kosovar kur shkojne ne Bruksel apo Uashington nga 50 veta?! Mbaju Kosove mbaju po t’hanë për së gjalli!

Derniers articles

Berna dhe Tirana nënshkruajnë marrëveshje deri në 2026! Financim e digjitalizimit te KQZ me 1.2 milione CHF

Titane, 24 mars -Në kuadër të bashkëpunimit për dixhitalizimit, Tirana ka nënshkruar sot marrëveshje nje marreveshje me autoritet e Bernes deri në 2026 me...

Historike, emri i Kosovës, për herë të parë pas 20 vitesh, nuk permendet ne raportin e OKB-së anti drogë. Ja cfare thuhet për Shqiperine...

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Sipas raportit të OKB-së, Shqipëria dhe Serbia bëjnë kontrabande të hapur të drogës, Kosova nuk përmendet pas 20 vitesh

Gjenevë/ UN, 31 mars -Organizata e Kombeve të Bashkuara ka publikuar këtë të enjte  raportin për prodhimin e kokainës në nivel global. Në raportin...

Ramazani ne burgun e Scheveningenit / Nga Haga tregojnë se Thaci, Veseli dhe te tjerët a po agjërojnë…

Hagë, 30 mars -Njerezit, ata te komuniteti muslimanë ne lufte e ne burgje kane mbajtur ramazanin. Edhe në luften e fundit perballe Serbise lufëtarete...

Rekord: Diaspora shqiptare nga Zvicra vitin e kaluar ka dërguar në Kosovë rreth 100 milionë CHF

Prishtinë, 30 mars -Diaspora vazhdon të luaj një rol shumë të rëndësishëm në ekonominë e Kosovës. Përgjatë një viti nga mërgimtarët dërgohen para të...