6.9 C
Berne
mardi 5/03/2024

Presidenti Pahor: Sllovenia nuk mbeshtet kembimin e territoreve, kete ia kam thene edhe Thacit!

Ne nje interviste eksluzive me gazetarin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor ka folur per Situaten aktuale ne Kosove, marrdheniet mes Kosoves dhe Sllovenise, per procesin e dialogut ne Bruksel dhe (mos) ndryshimin e kufijve si dhe per shqiptaret e Lugines se Presheves!

Në kete bise, presidenti slloven duke i cilesuarf maredheniet e mira mes Sllovenisë dh Kosovës dhe situaten poltike dhe ekonomike ne Kosovë e cilesuar stabile ne krahasim te vitet e fundit.

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor ne vazhdim ka se »Qeveria jone është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se kufijtë e Kosovës janë përcaktuar në vitin 2008 dhe Sllovenia nuk mbeshtet kembimin evterritoreve. Kete ia kam thene edhe Hashim Thaqit »

Vazhdimi i dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në rrethanat aktuale, kur vazhdon pandemia e koronavirusit, po shihet si diçka e pamundur. Por, ky proces nuk është lënë në harresë, qoftë nga akterët në bisedime – Kosova dhe Serbia – qoftë nga lehtësuesit e tyre – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian

Sipas tij «Miroslav Lajçak, është emruar emisar special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. Dialogun e perkrah edhe qeveria e Albin Kurit, por pa prekje te kufijve, kupto rrespektimin e intgritertit territotorial të Republikes se Kosovës. »

« Pamvaresisht nga ngrirja aktuale e dialagut mes Kosovës dhe Serbisë, vazhdimi i ketij procesi eshte alternativë e vetme per paqen dhe stabilitetin ne rajon duke krijuar amtomosfere te mire fqinjesore dhe bashkepunimi mes dy vendeve qe do t’ju hapt rrugen e integrimeve ervopiane.. », kështu ka thënë në një intervistë ekskluzive per gazeten zvicerane Le Canton27.ch z.Borut Pahor, Presidenti i Republikës së Sllovenisë duke folur per dilagoun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë.

I pyetur per diskriminimin e shqiptareve në Serbi, rrespektivisht ne Luginen e Presheves ne fund presidenti slloven z. Pahor eshte pergjigjur se edhe kjo cedhtje duhet zgjidhet me dialog mes Presheves dhe Beogradit «Nevoitet te rrespektohet reciprociteti i te drejtave te njeriut mes pakices serbe ne Kosove dhe asaj shqiptare ne Serbi per te pasur nje stabilitet afatgjate.. »

Derniers articles

Siguria e Ballkanit: Pa liderin dhe ish-kryeministrin shqiptar Sali Berishën nuk do te kishte anëtarsim te NATO-s e as feste sot në Kuçovë

Tirane 4 mars -Shqipëria ka inauguruar një bazë ajrore të modernizuar me fondet e NATO-s në Kuçovë, duke forcuar praninë e Aleancës në Ballkan...

Visar Robelli, zgjedhet kryetar i ri i Rrjeti i Bizneseve në Zvicrën Qendrore

Luzern, 1 mars - Në Luzern te Zvicres jane mbledhour anëtarë dhe fararistë  nga mabre Zvicra për të mbajtur kuvendin e kryesise së re...

Ku ishin e ku janë shokët e komandatit legjendar Adem Jashari?

Nga Reshat Sahitaj Të shkruash për figurën e komandantit legjendar Adem Jashari dhe rezistencën si dhe sakrificën e kësaj familjeje është një barrë dhe përgjegjësi...

Shqiperia kryeson në listen e kriminelëve në burgjet e Zvicrës. Aty edhe flamuri kuqezi

Bernë, 4 mars  -Sipas burimeve nga Berna, Zvicra aktualisht ka 89 burgje me 7196 vende. Burgu me i vogel ka 5 të burgosur kurse...

Vazhdon eksodi nga shteti i rremë i Serbisë, serbët janë në panik sepse po ikin edhe nxënësit dhe arsimtarët. Për cdo vit Serbia humbë,...

Beograd, 4 mars -Vërehet nje eksod masiv e qytetareve serb nga e ashtuqujtuar "shteti i Serbise" te cilet  largohen masovikisht te zhgenjyer nga vendi...