18.8 C
Berne
lundi 25/09/2023

Presidenti Pahor: Sllovenia nuk mbeshtet kembimin e territoreve, kete ia kam thene edhe Thacit!

Ne nje interviste eksluzive me gazetarin e gazetes zvicerane ne shqip Le Canton27.ch Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor ka folur per Situaten aktuale ne Kosove, marrdheniet mes Kosoves dhe Sllovenise, per procesin e dialogut ne Bruksel dhe (mos) ndryshimin e kufijve si dhe per shqiptaret e Lugines se Presheves!

Në kete bise, presidenti slloven duke i cilesuarf maredheniet e mira mes Sllovenisë dh Kosovës dhe situaten poltike dhe ekonomike ne Kosovë e cilesuar stabile ne krahasim te vitet e fundit.

Presidenti i Sllovenisë Borut Pahor ne vazhdim ka se »Qeveria jone është kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani tha se kufijtë e Kosovës janë përcaktuar në vitin 2008 dhe Sllovenia nuk mbeshtet kembimin evterritoreve. Kete ia kam thene edhe Hashim Thaqit »

Vazhdimi i dialogut në mes Kosovës dhe Serbisë në rrethanat aktuale, kur vazhdon pandemia e koronavirusit, po shihet si diçka e pamundur. Por, ky proces nuk është lënë në harresë, qoftë nga akterët në bisedime – Kosova dhe Serbia – qoftë nga lehtësuesit e tyre – Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian

Sipas tij «Miroslav Lajçak, është emruar emisar special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi. Dialogun e perkrah edhe qeveria e Albin Kurit, por pa prekje te kufijve, kupto rrespektimin e intgritertit territotorial të Republikes se Kosovës. »

« Pamvaresisht nga ngrirja aktuale e dialagut mes Kosovës dhe Serbisë, vazhdimi i ketij procesi eshte alternativë e vetme per paqen dhe stabilitetin ne rajon duke krijuar amtomosfere te mire fqinjesore dhe bashkepunimi mes dy vendeve qe do t’ju hapt rrugen e integrimeve ervopiane.. », kështu ka thënë në një intervistë ekskluzive per gazeten zvicerane Le Canton27.ch z.Borut Pahor, Presidenti i Republikës së Sllovenisë duke folur per dilagoun e Brukselit mes Kosoves dhe Serbisë.

I pyetur per diskriminimin e shqiptareve në Serbi, rrespektivisht ne Luginen e Presheves ne fund presidenti slloven z. Pahor eshte pergjigjur se edhe kjo cedhtje duhet zgjidhet me dialog mes Presheves dhe Beogradit «Nevoitet te rrespektohet reciprociteti i te drejtave te njeriut mes pakices serbe ne Kosove dhe asaj shqiptare ne Serbi per te pasur nje stabilitet afatgjate.. »

Derniers articles

Policet zviceran ngushellojne Kosoven dhe familjet e kolegut te tyre te vrare dje ne veri nga banda kriminale serbe

Vrasja e policit shqiptare ne territorin e Republikes se Kosoves dhe agresion i fundit,  nuk jane te fundit, nese kemi parasysh sulmet kriminale te...

Reagim i Këshillit të Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), lidhur me veprimet terroriste të bandave serbe në fshatin Banjske të Leposaviqit kundër Policisë së Kosovës

Tirane, 24 shtator -Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dënon me forcën më të madhe sulmin terrorist të banditeve serbë, nga i cili deri me tani...

Situate e tendosur ne Kosove pas vrasjes te nje polici nga bandat serbe / Diaspora kosovare po flasin per mobilizim. Kurse ne Zvicer paralajmerohen...

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Sot ne Veri te Kosoves bandat kriminale serbe vrasin nje police kosovar. Analistet akuzojne Borrell, Lajcak dhe Vucic per nxitje per lufte

Prishtine, 24 shtstor -Sot ne oret e hershme ne Veri te Kosoves eshte vrare nje police dhe nje tjeter eshte plagosur nga bandat kriminale...

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...