1.2 C
Berne
jeudi 30/11/2023

 Covid-19 në Zvicër keto 24 orët e fundit: 6,739 raste dhe 97 vdekje shtesë

Zvicra ka 6.739 raste shtesë të koronavirusit të Premten në 24 orë, sipas shifrave nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Një total prej 97 vdekjesh shtesë duhet të pendohen dhe 262 pacientë janë shtruar në spital (La Suisse compte 6739 cas et 97 décès supplémentaires), njfdton gazeta zvcerane en gjuhen shqipe « Le Canton27.ch »

Shkalla e pozitivitetit është 21.87%. – Qeveria Jura po zgjat gjendjen e domosdoshmërisë dhe masat për të ndaluar përhapjen e Covid-19 deri të paktën 30 nëntor. Baret, restorantet, muzetë dhe kinematë mbeten të mbyllura pavarësisht nga një trend në rënie i ndotjes.

Në Gjenevë, « situata nuk përkeqësohet më », deklaroi të premten drejtori i përgjithshëm i shëndetit Adrien Bron. Por me 629 pacientë Covid-19 të shtruar në HUG dhe në klinika, tensioni është maksimal.

FOPH gjithmonë rekomandon mbajtjen e një distance prej 1.5 metrash nga njerëzit që nuk janë nga e njëjta shtëpi, të veshur një maskë nëse kjo distancë nuk mund të ruhet dhe duke respektuar rregullat e higjienës.

Derniers articles

Poetja e re Cerazela Kondi vjen me tri poezi te reja nga libri i ardhshem i saj

Nga nektari i poezisë - Cerazela Kondi Ku je? Jam aty ku ti kurre nuk kerkove. Atje ku ti humbe. Jam loti qe ti nuk qave. Jam vuajtjet qe ti kurre si...

Presheva bëhet edhe me një kuadër në perendim. Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi

Shega Behluli nga New Yorku, në Austri poliglote, shembull integrimi dhe suksesi. Ajo posa ka diplomuar në Fakulltetin e Steyr, që quhet Controlling, Rechnungswesen...

Specialja nga Haga nuk e komenton protesten. Ata thone se dihen qendrimet tona: Ne nuk jemi kunder UCK-se por individeve!

Hagë, 30 Nëntor -Vizita e djeshme e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, nuk u prit mirë nga nje grup i vogël në Kosovë. PSD...

Krerët e Interpol-it shqiptar në Asamblenë e Përgjithshme në Vienë flasin për ATV pas takimit me presidentin e INTERPOL-it gjeneralmajor Ahmed Naser Al-Raisi

Pëllumb Seferi, drejtor i departamentit te policise se shtetit shqiptarë për Marëdhenieve nderkombëtare, në bisede me gazetarin Nefail Maliqin, te derguarin tonë tone ne...

Jeta dhe cmimet me ne Shkup, megjithate dallojne nga ato ne Tiranë, Beograd apo Zagreb

Berne, 29 nentor -Më pak të famshëm se Spanja apo Tajlanda, kryeqytetet e Evropës Juglindore po e gjejnë gradualisht vendin e tyre në "listën...