6.6 C
Berne
dimanche 24/09/2023

20minuten.ch për ftesën gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch për të votuar Gjon Muharremaj ne Eurovision, apel ky që nuk i shkoi huq

Bernë, 23 maj -« Shqiptarët duhet të votojnë edhe për Zvicrën » (Albaner sollen auch für die Schweiz abstimmen) ke ket titull gazeta e njohur zvcerane 20Minuen ka përcjellur apelij e gazetes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch e cila ftoi shiptzaret ne Evrope te vtojne per perfaqesuesin e Zvicres ne Eurovision Gjon Muharremaj alias Gjon’s Tears qe doli i suksesesshem ne Eurovisonin e sivjem

Në finalen e këtij viti të Garës së Këngës në Eurovision, Gjon’s Lotët 22-vjeçar garon për Zvicrën. Si bir i prindërve shqiptarë, ai gjithashtu ka shumë tifozë në Ballkan që supozohet se do ta votojnë sot.

  • Gazeta « Le Canton27 » u bën thirrje shqiptarëve të votojnë për Zvicrën në finalen e këtij viti të Konkursit të Këngës Eurovision.
  • Pjesëmarrësi zviceran, Gjon’s Tears, ka rrënjë shqiptare.
  • Këngëtarja e re doli e treta në një talent show në Shqipëri.

Për këtë bëhet fjalë

Sonte, 26 këngëtarë nga e gjithë Evropa do të marrin pjesë në Finalen e 65-të të Garës së Këngës në Eurovizion. Këngëtari 22-vjeçar Gjon Muharremaj, i njohur më mirë si Gjon’s Lotët, konkurron për Zvicrën dhe këndon një titull francez, gjë që nuk ka qenë njëmbëdhjetë vjet. Kënga e tij, e cila përkthehet si « Gjithë Universi », ka të bëjë me shpresën për të ruajtur dashurinë, me gjithë kaosin në botë.

Do të ishte një fitore për të dy vendet

Në një artikull në « Le Canton27 », portali shqiptar i lajmeve nga Zvicra u bën thirrje shqiptarëve të votojnë jo vetëm për pjesëmarrësen shqiptare, Anxhela Peristeri, por edhe për « Gjon’s Lotët » zvicerane këtë mbrëmje. Sipas gazetës « LeCanton27 », nëse Gjon fitonte, jo vetëm Zvicra por edhe Shqipëria do të fitonte qe mund te thuhet me « një gjuajte-dy goditje ».

Numrat e vendeve për telefonuesit shfaqen në ekran në fillim të votimit. « LeCanton27 » gjithashtu shkruan se ju mund të votoni deri në 20 herë nga e njëjta lidhje telefonike. ESC do të transmetohet sot, nga ora 9 e mbrëmjes, në SRF1, ndër të tjera.Aucune description disponible.

Derniers articles

Kryeministri Kurti dhe deputeti Wermuth ne Olten uruan fitore kandidateve shqiptare per deputete ne parlamentin zviceran ne zgjedhjet e tetorit

Olten, 23 shtator -Pas nje dite takime, biseda dhe akivitete ne presidencen e Konfederates zvicerane dhe me kandidatet shqiptar qe do garojne per deputete...

Le député genevois Arbër Jahija salue le Premier ministre kosovar. Voici ce qu’il a écrit de la rencontre avec Albin Kurti

Après la réunion bilatérale avec le président suisse Alain Berset, le Premier ministre du Kosovo, Albin Kurti, ainsi que la ministre de la Culture,...

Deputeti nga Gjeneva Arbër Jahija pershendet kryeministrin kosovar. Ja cfare shkruan ai nga takimi me Albin Kurtin

Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla...

Zija Rexhepi merr drejtimin si drejtor i ATV-së

Prishtine, 23 shtator -Gazetari dhe prezantuesi i njohur, Zija Rexhepi, është emëruar drejtor i ATV-së, televizionit më të madh në vend. Rexhepi sjell në rolin...

Kryeministri Kurti takon në Bernë 30 kandidatët shqiptarë te te gjith partive zvicerane që garojne per deputet në Parlamentin zviceran

Berne, 22 shtator -Pas takimit dypalësh me Presidentin e Zvicrës, Alain Berset, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Kulturës, Rinisë...