9.8 C
Berne
jeudi 29/02/2024

20minuten.ch për ftesën gazetës zvicerane në shqip Le Canton27.ch për të votuar Gjon Muharremaj ne Eurovision, apel ky që nuk i shkoi huq

Bernë, 23 maj -« Shqiptarët duhet të votojnë edhe për Zvicrën » (Albaner sollen auch für die Schweiz abstimmen) ke ket titull gazeta e njohur zvcerane 20Minuen ka përcjellur apelij e gazetes zvcerane ne shqip Le Canton27.ch e cila ftoi shiptzaret ne Evrope te vtojne per perfaqesuesin e Zvicres ne Eurovision Gjon Muharremaj alias Gjon’s Tears qe doli i suksesesshem ne Eurovisonin e sivjem

Në finalen e këtij viti të Garës së Këngës në Eurovision, Gjon’s Lotët 22-vjeçar garon për Zvicrën. Si bir i prindërve shqiptarë, ai gjithashtu ka shumë tifozë në Ballkan që supozohet se do ta votojnë sot.

  • Gazeta « Le Canton27 » u bën thirrje shqiptarëve të votojnë për Zvicrën në finalen e këtij viti të Konkursit të Këngës Eurovision.
  • Pjesëmarrësi zviceran, Gjon’s Tears, ka rrënjë shqiptare.
  • Këngëtarja e re doli e treta në një talent show në Shqipëri.

Për këtë bëhet fjalë

Sonte, 26 këngëtarë nga e gjithë Evropa do të marrin pjesë në Finalen e 65-të të Garës së Këngës në Eurovizion. Këngëtari 22-vjeçar Gjon Muharremaj, i njohur më mirë si Gjon’s Lotët, konkurron për Zvicrën dhe këndon një titull francez, gjë që nuk ka qenë njëmbëdhjetë vjet. Kënga e tij, e cila përkthehet si « Gjithë Universi », ka të bëjë me shpresën për të ruajtur dashurinë, me gjithë kaosin në botë.

Do të ishte një fitore për të dy vendet

Në një artikull në « Le Canton27 », portali shqiptar i lajmeve nga Zvicra u bën thirrje shqiptarëve të votojnë jo vetëm për pjesëmarrësen shqiptare, Anxhela Peristeri, por edhe për « Gjon’s Lotët » zvicerane këtë mbrëmje. Sipas gazetës « LeCanton27 », nëse Gjon fitonte, jo vetëm Zvicra por edhe Shqipëria do të fitonte qe mund te thuhet me « një gjuajte-dy goditje ».

Numrat e vendeve për telefonuesit shfaqen në ekran në fillim të votimit. « LeCanton27 » gjithashtu shkruan se ju mund të votoni deri në 20 herë nga e njëjta lidhje telefonike. ESC do të transmetohet sot, nga ora 9 e mbrëmjes, në SRF1, ndër të tjera.Aucune description disponible.

Derniers articles

Botime te reja ne botë: Në Paris doli libri me poezi nga autorët e njohur shqiptarë nga ballkani

"La poésie contemporaine albanaise" (Poezia bashkëkohore shqipe) quhet libri i posabotuar sot ne kreyqytetin e kultures evropiane ne Paris nga autoret: Reshat Sahitaj,  Adem...

Mediat e Ukrainës: Zelenskyi u takua në Shqipëri me « kryeministrin » prorus të Serbisë. Vuçiç në Tirane perballe Ramës: Falemnderit Kiew qe nuk e njihni...

Vucic ne Tirane Zelensdkyt: vlerësoi gjithashtu Kievin si një nga kryeqytetet e pakta që nuk e njeh pavarësinë e Kosovës Zelenskyi u takua në Shqipëri...

Shqiperi, nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro nënshkroi sot Memorandumin e Bashkëpunimit për menaxhimin e zjarreve me Ambasadoren e Zvicrës Ruth Huber Tiranë, 28 shkurt...

Një familje shqiptare në Zvicer ankohen se humbën fëmijet e tyre në « mungesë të perkthyesit në spital… »

Bernë, 28 shkurt - Lajmi që Franziska Neziri (57) duhej t'i jepte çiftit në spital ishte më i keqi që mund t'u jepni prindërve:...

Zelensky nga Tirana fton partnerët nderkombëtar në samitin global të paqes në Zvicër për Ukrainën

Tiranë, 28 shkurt -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky pas dy vitesh te invasion rus ne Ukarinë, po qëndron për vizitë për herë të parë...