18.1 C
Berne
lundi 15/04/2024

20 Minuten: Interesim i madh i mergimtarëve në Zvicër për te marr pjese ne zgjedhjet e 14 shkurtit në Kosovë

Bernë, 21 janar -Në muajin shkurt do të ketë zgjedhje të reja në Kosovë – por pjesëmarrja për komunitetin shqiptar jashtë vendit është e komplikuar. Studentët shqiptarë nga Zvicra tani po luftojnë për votat në diasporë. 

« Studentët shqiptarë nga Zvicra mobilizohen për zgjedhjet në Kosovë » (Schweizer Studenten mobilisieren für Wahlen im Kosovo) eshte ky titulli e shkrimit te 20Minuten qe ben fjlase per mobilizmin e stdunetve, mergimitareve kosovare ne Zvicer perballe zgjedhjeve te 14 shkurti te keiotj viti ne Kosovë, shkruar nga kolegia jone Dafina Eshrefi, transmeton gazeta zvicerane në shqip « Le Canton27.ch ».

Kosova zgjedh – edhe një herë: Më 14 Shkurt, do të zgjedhet Qeveria në shtetin më të ri të Europës. Për shumë zvicerano-kosovarë kjo është mënyra e vetme për të thënë një fjalë në ngjarjet politike në atdheun e tyre të vjetër.


Votuesit jashtë Kosovës duhet të regjistrohen paraprakisht brenda një periudhe të caktuar në mënyrë që të mund të votojnë. “Ne e dimë nga vetë mjedisi ynë: Shumë do të dëshironin shumë të votonin, por ata janë të dekurajuar nga pengesat dhe procedura e ndërlikuar e regjistrimit”, thotë studenti i ETH Eleonit Smajli (23). Për ta bërë më të lehtë për diasporën që të marrë pjesë në zgjedhjet e ardhshme, ai dhe shtatë studentë të tjerë nga Zvicra me një prejardhje shqiptare janë bërë bashkë: Ata themeluan organizatën joprofitabile jo-partiake “Du me votu!”.

Platforma e tyre ofron udhëzime se si të regjistroheni si votues nga jashtë. Sepse: “Qeveria po e ndërlikon procesin pa nevojë”, thotë Eleoniti për “20 Minuten”. 

Rreth 800,000 qytetarë jashtë vendit të tyre me të drejtë vote, që korrespondon me pothuajse një të tretën e popullsisë së përgjithshme të Kosovës. « Ne kosovarët jashtë vendit mund t’i vendosim zgjedhjet në Kosovë, vetëm sikur të na lejohej të votonim! » ka thne per gazten zvcerane 20Mionuten student Eleonit Smajli (23). (« Rund 800’000 stimmberechtigte Bürgerinnen und Bürger ausserhalb der Heimat, das entspreche immerhin fast einem Drittel der Gesamtbevölkerung Kosovos. «Wir Ausland-Kosovaren können die Wahl im Kosovo entscheiden, liesse man uns nur wählen!»« ), transmeton gazeta zvcerane « Le Canton27.ch »

Pasi të jenë dorëzuar dokumentet e nevojshme, regjistrimi për zgjedhje nuk është ende ligjërisht i detyrueshëm: Përpos kësaj, duhet të pranoihet edhe një thirrje nga Qeveria kosovare. Zakonisht kjo zhvillohet ndërmjet orës 18.00 dhe 20.00 ndonjëherë me numër identifikues. Sipas mediave kosovare, ata duan të lejojnë identifikimin e qytetarëve. Nëse humbet telefonata, nuk mund të votohet.

Por ka kritika: “Të gjitha pengesat bëhen në mënyrë që të përjashtojnë diasporën nga zgjedhjet sa më shumë që të jetë e mundur, pasi shumica do ta votojnë partinë e majtë kombëtare Vetëvendosje!”, thotë një burim anonim nga qarqet qeveritare.

“Duket shumë si një akt dëshpërimi nga garda e vjetër”, thotë bashkëpresidenti i SP-së, Cédric Wermuth. Me sa duket, ajo do të parandalojë nëse është e mundur një ndryshim të Qeverisë në Kosovë. «Jam i bindur që ata nuk do të kenë sukses! Ata do ta presin degën në të cilën po qëndrojnë të ulur”.

Edhe aktivisti politik i “Vetëvendosjes” Shemsi Shema, e ka ndjerë gjithashtu interesimin e madh për zgjedhjet të diasporës kosovare-shqiptare: “Ekziston një eufori e madhe! Jo vetëm këtu në Zvicër, por edhe në Gjermani dhe Austri”, thotë shqiptari nga Berna. “Njerëzit me të vërtetë duan të marrin pjesë në zgjedhje dhe të fillojnë një epokë të re të politikës në Kosovë”.

Kjo pasqyrohet gjithashtu në suksesin e Platformës “Du me votu!”: deri tani ka realizuar mbi 25 000 regjistrime, thotë Eleoniti: “Të martën, faqja jonë u rrëzua pasi po vizitohej nga shumë persona në të njëjtën kohë”.

 

 

Derniers articles

Nuk vriten vetëm gratë shqiptare..Psh në Zvicër për cdo vit vriten nga 40 femra, në Srbi nga 30, në Francë, në cdo tri ditë...

Bernë, 15 prill -Mbi 90,000 gra dhe vajza u vranë në botë vitin e kaluar - më së shumti në dy dekadat e fundit....

Horror me një kishë / I riu masakroi me thikë priftin dhe besimtarët, ja momenti i tmerrshëm kur…+18 VIDEO

Një sulm tjetër me thikë ka ndodhur në Sideni të Amerikës, këtë herë jo në një qendër tregtare por në një kishë. Peshkopi dhe besimtarët...

Granit Xhaka, ky bir Kosove me këmbë të arta që po shkruan historinë e Gjermanisë dhe Zvicrës

Bernë, 14 prill -Bayer Leverkuseni edhe zyrtarisht është kampioni i ri i Gjermanisë.  Bayer siguroi titullin pesë javë pa ra perdja e kampionatit gjerman....

SHBA tërhiqet, presidenti Joe Biden merr vendimin: Nuk do do jemi pjesë e sulmeve ndaj Iranit

Presidenti i SHBA Joe Biden dhe zyrtarët e lartë të ekipit të tij të sigurisë kombëtare, duke kërkuar të frenojnë rrezikun e një lufte...

Izraeli: Do përgjigjemi ndaj çdo shteti që lejon kalimin e dronëve nga Irani

Irani ka nisur mbrëmjen e të shtunës një sulm hakmarrës ndaj Izraelit duke lëshuar mbi 500 dronë kamikazë, të cilët raportohet se do të...