15.3 C
Berne
jeudi 23/03/2023

14 shkurti dite e të dështuarve, e hipokriteve – Dite diskriminimi dhe injorimi ndaj gruas, ndaj femres…

Jo vetëm sot, jo vetem vetem nje dite trendafila të kuq njeriun qe e don, qe e dashuron…kurse 364 dite tjera me trendafila te zinj! 14 shkurti dite e të dështuarve, e hipokriteve – Dite diskriminimi dhe injorimi ndaj gruas, ndaj femres, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Dy fjale per Trëndafilin e zi: Një lule unike në botë që rritet në Turqi
Sot qenka 14 shkurti, dita e te « dashuarve » qe ne fakt ne Kosove njihet per dicka tjeter, kurse per disa tjere, dicka tjeter ndoshta edhe budallaki. Sidoqofte, ket ditë une e konsideroj nje dite te zakonshme, tamam puna nëse njeriun e jetes duhet ta duash vetem nje dite (14 shkurt) apo ta « mashtrosh » me nje lule, trendafil.. Perkundrazi kjo dite per mua eshte diskrminuese, madje për femrat duhet te merret fyese. Femrat, grate duhet dashur rrespektuar tere vitin e jo vetem për 14 shkuta e 8 marsa…
Pse hyra ne kete teme, jo edhe aq per 14 shkurtin, por me trendafilat, rozen qe ofrojne disa te rinj me kete dite.
Trëndafili i zi: një lule unike në botë që rritet në Turqi
Por a thua ne ket bote ka vetem trendafila te kuq apo te bardhë? Sigurisht jo. Nese nuk e keni ditut sot ka edhe Trëndafila të zi: Një lule unike në botë që rritet në Turqi. Ky lloj lulesh, trendafilash rritet në Halfeti, pranë lumit Eufrat, ku pretendimet për trëndafila të zinj janë të shumtë prej vitesh.
Ndoshta ju kujtohet filmi, serilai trukq “Mos ma lësho dorën”, ne te cilin luajne « Xhenki » dhe “Azra” bashke me me gjyshen e vete “Tezen Sheqere”. Historia e ketij trandefali ti zi shpjegohet shume mire aty.
Figurën e trëndafilit të zi e gjejmë në shumë ngjarje kulturore si emri i serialit “Karagül” dhe vepra si ajo e “Karagül” të Saadettin Yağmur Gömeç apo Vahittin Bozgeyik.
Trëndafili i zi Halfeti është një lule unike në botë që vjen nga rrethi Halfeti i provincës Şanlıurfa në Turqinë juglindore. Kjo bimë endemike rritet vetëm në tokat e Halfetit, të cilat e lejojnë të lulëzojë në ngjyrë të kuqe të errët në pranverë për t’u bërë e zezë gjatë periudhës së verës.
Më e mahnitshmja? E njëjta varietet e mbjellë diku tjetër përveç Halfetit nuk do të bëhet e zezë, por e kuqe! Mikroklima e rajonit, e lidhur me lumin Eufrat, e bën tokën e Halfetit të përshtatshëm për trëndafilat e zinj.
Origjina e kësaj lule është analizuar nga profesor Turhan Baytop i Fakultetit të Farmacisë të Universitetit të Stambollit. Ai zbuloi se ky trëndafil do të ishte pasardhës i një trëndafili të famshëm të karakterizuar nga një ngjyrë burgundy shumë e errët. Quhej « Louis XIV » dhe u krijua në 1859 në Lyon nga kopshtari Guillot. Thuhet se është ky trëndafil shumë i errët në ngjyrë burgundy, i ujitur me ujë nga Eufrati në tokën në Halfeti, nga i cili lindi ky trëndafil i vërtetë i zi!, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
HISTORIA E TRENDAFILIT TE ZI
Trëndafili i Halfetit është i veçantë për shkak të ngjyrës së saj të zezë dhe aromës unike, e cila lulëzon në pranverë. Në fakt, kjo është një lule, me ngjyrë bordo shumë të errët, e cila gjatë verës për shkak të cilësisë së veçantë të tokës dhe ujërave nëntokësore të lumit Eufrat në Halfeti bëhet krejtësisht e zezë.
Në Halfeti këto trëndafila të zinj tashmë janë duke kaluar nëpër procesin e tharjes pas së cilit do të paketohen dhe do të plasohen në treg.
Drejtoria për bujqësi dhe blegtori në Halfeti ka nisur një projekt të ri ashtu që trëndafili i zi i cili kultivohen në sera të promovohen sa më mirë.
Trëndafilat e paketuar do të jenë në shitje në të gjithë qytetin, kryesisht në vendet ku vizitohen nga turistët. Kështu, të gjithë dashamirët e kësaj lule, do të kenë qasje në aromën e saj të veçantë gjatë gjithë vitit.
Për të zgjedhur një trëndafil të zi, duhet të ecësh një distancë të shkurtër. Por kjo lule është aq e bukur dhe magjepsëse sa ia vlen një udhëtim i këndshëm!
Trëndafilat e zinj të mrekullueshëm, befasues dhe magjepsës nuk janë një mit: ata ekzistojnë dhe kushdo mund t’i marrë… me kusht që të dini se ku t’i gjeni! Megjithatë, kjo specie e pabesueshme është zgjedhur vetëm në një vend në botë.
Halfeti është një qytet në provincën e Şanlıurfa, në juglindje të Turqisë. Ky fshat njihet për trëndafilat e zinj, të veçantë në botë.
Halfeti është një qytet në Şanlıurfa në rajonin juglindor të Turqisë. Halfeti ndahet në dy pjesë, Halfeti i Vjetër që është pjesa turistike, në bregun e lumit Eufrat dhe Halfeti i Ri, 8 km më larg nga e Vjetër, që është bërë zonë administrative dhe zonë banimi. Pjesa më e madhe e qytetit. është zhytur për shkak të digës së Birecik e cila përmbyti zonën në vitet 1990. Çatitë e disa shtëpive si dhe një xhami mund të shihen të zhytura përgjatë lumit Eufrat 40-60 metra.
Shtëpitë e Halfetit janë ndërtuar me gurë të gdhendur me një arkitekturë të veçantë.
Turistët që duan trëndafila vijnë për të admiruar këtë trëndafil të zi legjendar (i cili lulëzon në të kuqe të errët në pranverë dhe bëhet i zi gjatë muajve të verës). Kur e marrim trëndafilin për ta mbjellë diku tjetër, ai nuk bëhet i zi, por i kuq, kështu që është i vetmi vend pjellor për trëndafilin e zi.
Këta trëndafila të zinj çelin vetëm kur mbillen në tokat e Halfetit. E njëjta varietet e mbjellë në një vendndodhje të ndryshme gjeografike nuk do të bëhet e zezë, por e kuqe.
Historia e mbërritjes së tij në brigjet turke mbetet një mister, por tani është i vetmi vend ku trëndafilat janë natyrisht krejtësisht të zinj. « Siyah Gül », emri i varietetit, është bërë një legjendë e vërtetë në Turqi. Shumë muzikë, romane dhe madje edhe një seri televizive janë të frymëzuara prej saj. « Karagul » (trëndafili i zi), një nga serialet aktuale, është xhiruar në Halfeti që nga fillimi i tij në vitin 2013, shkruan gazeta zvicerane ne shqip Le Canton27.ch
Nga vjen kjo bimë e jashtëzakonshme? Përsëri, shpjegimi është befasues. Sipas Turhan Baytop, profesor në Fakultetin e Farmacisë të Universitetit të Stambollit, Siyah Gul është në fakt një pasardhës i largët i (Louis XIV), një trëndafil i krijuar në 1859 nga kopshtari Guillot!
Si u ul aq larg nga vendlindja e saj? Këtë, askush nuk e di. Por për Halfetin, ky shpërngulje e papritur është një bekim i vërtetë. Siyah Gul është i famshëm për qytetin dhe frymëzon shumë muzikë, romane dhe një serial televiziv turk madje është quajtur Trëndafili i Zi (në turqisht: Karagul).

Derniers articles

Ish-presidenti i Kosovës Behgjet Pacolli: Kenia ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës!

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka njoftuar se Republika e Kenias ka marrë vendim për njohjen e pasaportës së Kosovës Pacolli ka shtuar se Kenia...

Zelensky uron Ramazanin: Le të na ndihmojë lutja ndaj të pafeve rusë

Kirv, 23 mars -Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka uruar besimtarët myslimanë për muajin e Ramazanit, me mesazhin që Ukraina “të pastrohet nga e...

Edhe kjo ndodhe: OKB përshëndet një marrëveshje te paarritur?! Në vend qi t’i bëj presion Vucicit qe refuzoi te nënshkruajë marreveshjen mes Kosoves dhe...

Stop the caressing of the UN and the EU towards Serbia and Vucic!.This also happened: The UN welcomes an unreached agreement?! Instead of putting...

EULEX demanton disa media se Sylejman Selimi qenka marrur ne pyetje

Prishtine, 22 mars -Sot ne disa media është raportuar se Sylejman Selimi, ish-komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës qenka intervistuar sot nga...

Pasi, Vucic tha se do ta pengoj Kosoven në OKB, zyrtaret e kësaj organizate nderkombëtare tregojnë se kush vendos për antetarësimin e Kosovës ne...

New York -Çështja e perspektivës së Kosovës për anëtarësi në BE dhe OKB është ringjallur me nisjen e dialogut politik në vitin 2012. Në...